Ceny i Rezerwacja

3 dni, od 710 zł/os Przyjaciółki w SPA Wszystkie Pakiety Sprawdź
Zasubskrybuj Newsletter

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki


Jeśli chcesz zobaczyć  Wodospad Szklarki niedaleko Szklarskiej Poręby, wybierz się na wycieczkę w kierunku Piechowic. Rowerem z naszego hotelu dostaniesz się tam w ok. 40 minut, na piechotę czas wydłuży się do ponad godziny.

 

Wodospad na medal

Wodospad Szklarki jest drugim pod względem wielkości w polskich Karkonoszach. Wysokością ustępuje tylko Wodospadowi Kamieńczyka, który również stanowi cel licznych wycieczek. Co roku ze Szklarskiej Poręby przyjeżdża nad Wodospad Szklarki mnóstwo turystów, by przyjrzeć się, jak potok Szklarki spektakularnie spada z wysokości kilkunastu metrów, tworząc niezapomnianą grę świateł. 


Nazwa ze szkła

Wodospad Szklarki zawdzięcza swoją nazwę przemysłowi szklarskiemu, który rozwijał się na terenach Karkonoszy w XVI wieku. Drugi człon nazwy łączy się też z legendą o władcy gór Karkonoszu i córce szklarza Szklarce.


Symbol Karkonoszy

Wodospad Szklarki to wizytówka polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 520 m n.p.m.  Woda z potoku Szklarki spada z wysokości ponad 13 m. Kaskada skręca się w spiralę i układa w kształt lejka, co można zobaczyć  z pewnej odległości. Zimą nad Szklarkę przyjeżdża sporo turystów, by przekonać się na własne oczy, że spadająca woda zamarza w locie


Droga do wodospadu

Wędrówka do Wodospadu Szklarki nie sprawia większych problemów, dlatego mogą się na nią wybrać rodzice z dziećmi, osoby starsze i miłośnicy górskich spacerów. Wodospad ma także udogodnienia  dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nieopodal Wodospadu Szklarki znajduje się małe schronisko PTTK „Kochanówka”.


Najpopularniejsza trasa do Wodospadu Szklarki prowadzi czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby Dolnej lub najpierw zielonym, a potem czarnym ze Szklarskiej Górnej. Turyści zmierzający do Szklarek z Piechowic powinni wybrać trakt oznaczony kolorem niebieskim. W pewnym momencie obie drogi biegną razem, dlatego nie ma mowy, by zgubić się na szlaku do Wodospadu Szklarki


Malowniczą trasę nad Wodospad Szklarki dobrze połączyć z odwiedzeniem Chybotka. Obie atrakcje turystyczne znajdują się niedaleko siebie. Musisz pamiętać, że szlak do Wodospadu Szklarki biegnie przez Karkonoski Park Narodowy, a wstęp do niego jest płatny. Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej.

 

Chociaż wyprawa nad Szklarkę nie wymaga specjalnego przygotowania, warto przed nią nabrać nieco sił. Przed wyjściem można np. zrelaksować się w naszej hotelowej saunie lub wyciszyć w pięknym parku niedaleko hotelu.

Hotel - Villa Romantica

ul. Partyzantów 8 58-580 Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie tel. 75 717 2676, fax. 75 717 4677, email: