Ceny i Rezerwacja

3 dni, od 710 zł/os Przyjaciółki w SPA Wszystkie Pakiety Sprawdź
Zasubskrybuj Newsletter

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba wodospadami stoi! Kto lubi posłuchać szumu wody spadającej z załomu skalnego, może wybrać się na przechadzkę, np. nad Wodospad Kamieńczyka. Ten niekwestionowany król karkonoskich wodospadów zasługuje na uwagę.

 

Król jest tylko jeden

Gdyby sudeckim wodospadom przyznawać medale, “złoto” zgarnąłby Jego Wysokość Kamieńczyk. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższą kaskadą w polskich Karkonoszach i jedną z najpiękniejszych atrakcji w okolicach Szklarskiej Poręby. Wygrywa pod względem wysokości z innym znanym wodospadem z tych okolic - Wodospadem Szklarki. 

Wodospad Kamieńczyka znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. . Kaskadę wody spadającą po pionowych ścianach z wysokości ok. 30 metrów można oglądać z tarasu widokowego, a także z dna Wąwozu Kamieńczyka. Druga opcja wymaga nałożenia kasków ochronnych. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk", w którym można odpocząć po wycieczce pełnej atrakcji.

Stojąc na platformie widokowej i patrząc w kierunku spienionej wody, można odnieść wrażenie, że Kamieńczyk schodzi dostojnie w naszą stronę po trzech wielkich stopniach skalnych. Granitowe ściany są tutaj niemal pionowe, a wąwóz, do którego wpada wodospad, ma w tym miejscu tylko 4 m szerokości. Kto chociaż raz spojrzał na Wodospad Kamieńczyka, ten na długo nie zapomni tego widoku.

 

Legendarne początki

Wodospad Kamieńczyka doczekał się legendy. Mówi się, że powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć Łabudki, jednej z sióstr, zakochanej w poszukiwaczu kamieni szlachetnych - Kamieńczyku. Piękna boginka wodna oddała swojemu ukochanemu wszystkie kosztowności, by ten mógł je sprzedać i kupić lekarstwa dla chorej matki. Niestety w drodze do domu Kamieńczyk spadł ze skały i poniósł śmierć. Zrozpaczona Łabudka rzuciła się za ukochanym, ginąc w ten sam sposób. 

Istnieje też inna, bardziej prawdopodobna opowieść o pochodzeniu nazwy wodospadu. Przyjmuje się, że Wodospad Kamieńczyka przyjął nazwę od kamieni szlachetnych, które znajdowano w okolicach wodospadu. Do dzisiaj pod wodospadem znajduje się jaskinia, zwana “Złotą Jamą” pełna drogocennych minerałów. 

 

Kamieńczyk w Narnii

Niewiele osób spoza Szklarskiej Poręby wie, że Wodospad Kamieńczyka zagrał w filmie “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Twórcy tej hitowej produkcji zauroczeni bajkowym pięknem Wąwozu Kamieńczyka, postanowili nakręcić kilka scen na tle jego granitowych ścian. 

 

Niedroga droga

Wodospad Kamieńczyka położony jest w Karkonoskim Parku Narodowym. Planując wycieczkę, trzeba pamiętać, że za wejście na jego teren należy zapłacić. Aktualny cennik udostępniono na stronie internetowej parku.

 

Trasa pełna wrażeń

Malowniczą trasę do Wodospadu Kamieńczyka możemy przejść w drodze na Krucze Skały lub na Szrenicę. Do wyboru mamy kilka tras. Z naszego hotelu da się dotrzeć na miejsce, kierując się ul. Hutniczą w kierunku Osiedla Huty. Następnie należy przejść nad potokiem Kamienna i ruszyć w stronę Szosy Czeskiej, przy której znajdują się parkingi. Stamtąd do wodospadu zostaje jakieś 4 km pieszej wędrówki przez las.

 


Czerwony szlak do Wodospadu Kamieńczyka jest przyjemny. Można więc wybrać się na wędrówkę z całą rodziną. Gdzieniegdzie pewnie będzie trzeba zmierzyć się z niewielkimi i dość stromymi wzniesieniami oraz uważać na wystające z ziemi korzenie i kamienie. Dzieci i osoby starsze nie powinny jednak mieć większych problemów z pokonaniem tej trasy.

Hotel - Villa Romantica

ul. Partyzantów 8 58-580 Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie tel. 75 717 2676, fax. 75 717 4677, email: