Ceny i Rezerwacja

3 dni, od 710 zł/os Przyjaciółki w SPA Wszystkie Pakiety Sprawdź
Zasubskrybuj Newsletter

Śnieżna Kotły

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły są ciekawą atrakcją turystyczną. Warto odwiedzić je o każdej porze roku, by przekonać się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

 

Śnieżne Kotły, czyli Alpy w Karkonoszach

Śnieżne Kotły w Karkonoszach to dwa spore zagłębienia w głównym grzbiecie gór. Trudno ich nie zauważyć, boz daleka przypominają solidne, owalne garnki. Znajdują się powyżej granicy wiecznego śniegu. Z trzech stron otaczają je skalne ściany, które latem swym wyglądem wzbudzają zachwyt, a zimą mrożą krew w żyłach. Na szczycie Śnieżnych Kotłów stoi budynek dawnego schroniska. Dzisiaj mieści się tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy.

Śnieżne Kotły powstały po ustąpieniu lodowca. Położone są między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Mały Śnieżny Kocioł jest głębszy, za to Wielki Śnieżny Kocioł ma znacznie wyższe i o wiele bardziej strome ściany. Na dnie jednego ze Śnieżnych Kotłów znajdują się małe jeziorka z krystalicznie czystą wodą. Niestety kąpiel w nich jest zabroniona, ponieważ zbiorniki wodne leżą na terenie ścisłego rezerwatu. Za złamanie zakazu grozi bardzo wysoki mandat.

Na Śnieżnych Kotłach panują iście alpejskie warunki. Można tu natknąć się nie tylko na wysokogórską roślinność, ale też na niesprzyjający klimat, “wieczny śnieg”, a nawet lawiny. Zdarza się, że biały puch zalega na dnie kotłów do końca lata. 

 

Skąd wzięła się nazwa Śnieżne Kotły?

Przyjęło się, że nazwa Śnieżne Kotły pochodzi od śniegu, który zalega tutaj najdłużej w całych Karkonoszach. Niekiedy na biały puch można się natknąć nawet w połowie sierpnia, idąc zielonym szlakiem po dnie Śnieżnych Kotłów. Istnieje jednak inna, mniej znana hipoteza, wedle której Śnieżne Kotły zawdzięczają swoją nazwę roślinom endemicznym rosnącym tylko w tej części Karkonoszy. Wiele z nich kwitnie na biało, więc latem miejscami można spacerować po kwiecistym, białym kobiercu.

 

Jak dostać się na Śnieżne Kotły?

Wypad na Śnieżne Kotły warto połączyć z odwiedzeniem kilku innych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Popularne trasy wiodą przez Kukułcze Skały, Schronisko pod Łabskim Szczytem albo nieopodal Wodospadu Kamieńczyka do Hali Szrenickiej czy też na Szrenicę i Twarożnik. Po drodze na pewno nie zabraknie widoków zapierających dech w piersiach. 

Najbardziej malownicze drogi na Śnieżne Kotły prowadzą ze Szklarskiej Poręby. Wędrówkę możemy rozpocząć z hotelu Villa Romantica. Najkrótsza i najszybsza trasa wiedzie niebieskim szlakiem do centrum miasta, a następnie żółtym szlakiem. Wrócić można tą samą trasą. Cała wyprawa powinna zająć co najmniej 4 godziny, a dystans, jaki pokonamy, nie przekroczy 20 km w jedną stronę.

Maszerując na Śnieżne Kotły przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego. Wstęp na jego teren jest płatny. Musimy pamiętać o uiszczeniu niewielkiej opłaty za wejście na szlak, który doprowadzi nas do celu. Aktualny cennik udostępniono na stronie internetowe parku.

Hotel - Villa Romantica

ul. Partyzantów 8 58-580 Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie tel. 75 717 2676, fax. 75 717 4677, email: