Ceny i Rezerwacja

3 dni, od 775 zł/os Pakiet Odnowy dla Pań Wszystkie Pakiety Sprawdź
Zasubskrybuj Newsletter

Okolica

villaromantica - Zakręt śmierci Zakręt śmierci czytaj więcej

Zakręt śmierci

Jeśli chcesz zobaczyć najniebezpieczniejszy zakręt w Polsce, którego widok mrozi krew w żyłach, a nazwa powoduje szybsze bicie serca, koniecznie odwiedź Drogę Sudecką. Z naszego hotelu dostaniesz się tam piechotą w ok. 60 minut, a na rowerze w nieco krótszym czasie.

 

Killer ze Szklarskiej

Odwiedzając Szklarską Porębę, wcześniej czy później trafisz w miejsce, gdzie Droga Sudecka skręca gwałtownie pod kątem 180° i wygina się w łuk o długości około 30 m. Ten malowniczy punkt na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju nazwano zakrętem śmierci, bo od lat cieszy się złą sławą. Życie straciło tu wielu kierowców, którzy nie zachowali środków ostrożności i uderzyli w auto jadące z naprzeciwka lub spadli z wysokości 755 m w przepaść. Do dziś nie wiadomo, ile osób poniosło śmierć, pokonując ten legendarny zakręt. 

 

Zakręt śmierci Szklarska Poręba - Wrażenia murowane

Zakręt śmierci w Szklarskiejrobi piorunujące wrażeniebez względu na to, czy patrzysz na niego przez szybę samochodu, przez kamerkę drona, czy też okiem turysty. Widok ostrego łuku przecinającego porośnięte drzewami strome zbocze może przyprawić o gęsią skórkę największych wielbicieli mocnych wrażeń. Chociaż dziś zakręt śmierci wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 80 lat temu, gdy zbudowali go Niemcy, wciąż mocno oddziałuje na wyobraźnię i przyciąga turystów przemierzających Karkonosze i Góry Izerskie. 

 

Magnes na turystów - Zakręt śmierci

Mimo grozy, jaką budzi zakręt śmierci, co rokuodwiedzają go rzesze zaciekawionych turystów wędrujących po karkonoskich szlakach. Każdy chce na własne oczy zobaczyćpunkt, w którym życie straciło tak wielu kierowców. Jeśli masz w planach odwiedzić to miejsce, pamiętaj, że latem panuje tu spory ruch. Turyści utrudniają jazdę samochodom przemierzającym ten odcinek Drogi Sudeckiej, a autokary zasłaniają widok na piękną panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Pomimo tych niedogodności warto się tu wybrać. Do celu doprowadzi Cię czarny szlak.

villaromantica - Krucze Skały Krucze Skały czytaj więcej

Krucze Skały

Do miejsc w Szklarskiej Porębie owianych tajemnicą bez wątpienia należą Krucze Skały. Możesz je odwiedzić i poznać ich fascynującą historię. Z naszego hotelu dostaniesz się tam pieszo w około 30 minut, a hotelowym roweremw znacznie krótszym czasie.

 

Czym są Krucze Skały?

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie znajdują się na wysokości 718 m n.p.m. nad rzeką Kamienną przy ul. gen. W. Sikorskiego. W ich skład wchodzą granitowe bryły skalne mające ok. 30 m, połączone mostem linowym. Można je odwiedzić po drodze nad Wodospad Kamieńczyka, ponieważ znajdują się na tym samym szlaku. Krucze Skały wyglądem przypominają baszty zniszczonego zamku i na pewno pobudzą Twoją wyobraźnię.

 

Tajemnica ukryta w Kruczych Skałach

Nazwa Kruczych Skał wiąże się z legendą o dwóch braciach, z których jeden oszukał drugiego. Obaj, zasłuchani w opowieści o Karkonoszach przekazywane przez kruki i sowy nawiedzające okolice Karpacza i Szklarskiej Poręby, postanowili zmienić swoje życie. Usłyszane historie wpłynęły na losy obu mężczyzn. Pierwszy zdobył bogactwo i odzyskał wzrok, drugi poniósł karę za złe postępowanie: oślepł, stracił majątek i został zadziobany przez ptaki.

 

Co Cię czeka na Kruczych Skałach?

Krucze Skały to atrakcyjne miejsce, do którego można dotrzeć czerwonym szlakiem z centrum miasta. Można tu uprawiać wspinaczkę górską, poszaleć w parku linowym, przejechać się "tyrolką" albo spojrzeć ze szczytu na Szklarską Porębę, Karkonosze i Góry Izerskie.

villaromantica - Chybotek Chybotek czytaj więcej

Chybotek

W Karkonoszach nie można się nudzić. Jednego dnia możesz wybrać się nad Wodospad Kamieńczyka albo na Śnieżne Kotły, drugiego podziwiać Zakręt Śmierci, a kolejnego pohuśtać się na Chybotku. 

 

Największa huśtawka w Karkonoszach

Chociaż droga nad Wodospad Kamieńczyka nie jest najkrótsza, warto ją wybrać. Jedną z jej atrakcji jest zespół granitowych bloków skalnych, położonych na wysokości ponad
550 m n.p.m. Największy z głazów zwany “Chybotkiem”, ma około czterech metrów średnicy i waży kilkadziesiąt ton. Kiedy się na nim stanie można go rozkołysać. 

Ta największa huśtawka w Karkonoszach jest niemałą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Wycieczki szkolne często zatrzymują się przy Chybotku i próbują wprawić go w ruch. Mimo że wielki głaz wsparty jest tylko w dwóch miejscach, nie tak łatwo go poruszyć - wymaga to trochę siły i precyzji. Z tym miejscem związanych jest też kilka opowieści.

 

Strażnik skarbu - Chybotek

Chociaż na pierwszy rzut oka Chybotek jest najzwyklejszą skałą, jednak istnieje kilka legend, które przypisują mu magiczne właściwości. Najpopularniejsza z nich to historia o Duchu Gór, czyli Karkonoszu zwanym też “Liczyrzepą”. Zgodnie z tym przekazem, władca Karkonoszy zamknął Chybotkiem wejście do jaskini pełnej skarbów. Podobno jest sposób, by dostać się do posiadłości Ducha Gór - wystarczy odpowiednio rozhuśtać Chybotka, a drzwi do skarbca zostaną otwarte. Spróbuj, może Tobie się to uda!

villaromantica - Wodospad Szklarki Wodospad Szklarki czytaj więcej

Wodospad Szklarki

Jeśli chcesz zobaczyć Wodospad Szklarki niedaleko Szklarskiej Poręby, wybierz się na wycieczkę w kierunku Piechowic. Rowerem z naszego hotelu dostaniesz się tam w ok. 40 minut, na piechotę czas wydłuży się do ponad godziny.

 

Wodospad Szklarki na medal

Wodospad Szklarki jest drugim pod względem wielkości w polskich Karkonoszach. Wysokością ustępuje tylko Wodospadowi Kamieńczyka, który również stanowi cel licznych wycieczek. Co roku ze Szklarskiej Poręby przyjeżdża nad Wodospad Szklarki mnóstwo turystów, by przyjrzeć się, jak potok Szklarki spektakularnie spada z wysokości kilkunastu metrów, tworząc niezapomnianą grę świateł. 

 

Nazwa ze szkła

Wodospad Szklarki zawdzięcza swoją nazwę przemysłowi szklarskiemu, który rozwijał się na terenach Karkonoszy w XVI wieku. Drugi człon nazwy łączy się też z legendą o władcy gór Karkonoszu i córce szklarza Szklarce.

 

Symbol Karkonoszy - Wodospad szklarki

Wodospad Szklarki to wizytówka polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 520 m n.p.m. Woda z potoku Szklarki spada z wysokości ponad 13 m.Kaskada skręca się w spiralę i układa w kształt lejka, co można zobaczyć z pewnej odległości. Zimą nad Szklarkę przyjeżdża sporo turystów, by przekonać się na własne oczy, że spadająca woda zamarza w locie

 

Droga do wodospadu szklarki

Wędrówka do Wodospadu Szklarki nie sprawia większych problemów, dlatego mogą się na nią wybrać rodzice z dziećmi, osoby starsze i miłośnicy górskich spacerów. Wodospad ma także udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nieopodal Wodospadu Szklarki znajduje się małe schronisko PTTK „Kochanówka”.

Najpopularniejsza trasa do Wodospadu Szklarki prowadzi czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby Dolnej lub najpierw zielonym, a potem czarnym ze Szklarskiej Górnej. Turyści zmierzający do Szklarek z Piechowic powinni wybrać trakt oznaczony kolorem niebieskim. W pewnym momencie obie drogi biegną razem, dlatego nie ma mowy, by zgubić się na szlaku do Wodospadu Szklarki

Malowniczą trasę nad Wodospad Szklarki dobrze połączyć z odwiedzeniem Chybotka. Obie atrakcje turystyczne znajdują się niedaleko siebie. Musisz pamiętać, że szlak do Wodospadu Szklarki biegnie przez Karkonoski Park Narodowy, a wstęp do niego jest płatny. Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej.

 

Chociaż wyprawa nad Szklarkę nie wymaga specjalnego przygotowania, warto przed nią nabrać nieco sił. Przed wyjściem można np. zrelaksować się w naszej hotelowej saunie lub wyciszyć w pięknym parku niedaleko hotelu.

villaromantica - Wodospad Kamieńczyka Wodospad Kamieńczyka czytaj więcej

Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba wodospadami stoi! Kto lubi posłuchać szumu wody spadającej z załomu skalnego, może wybrać się na przechadzkę, np. nad Wodospad Kamieńczyka. Ten niekwestionowany król karkonoskich wodospadów zasługuje na uwagę.

 

Król jest tylko jeden

Gdyby sudeckim wodospadom przyznawać medale, “złoto” zgarnąłby Jego Wysokość Kamieńczyk. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższą kaskadą w polskich Karkonoszach i jedną z najpiękniejszych atrakcji w okolicach Szklarskiej Poręby. Wygrywa pod względem wysokości z innym znanym wodospadem z tych okolic - Wodospadem Szklarki. 

Wodospad Kamieńczyka znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. . Kaskadę wody spadającą po pionowych ścianach z wysokości ok. 30 metrów można oglądać z tarasu widokowego, a także z dna Wąwozu Kamieńczyka. Druga opcja wymaga nałożenia kasków ochronnych. Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk", w którym można odpocząć po wycieczce pełnej atrakcji.

Stojąc na platformie widokowej i patrząc w kierunku spienionej wody, można odnieść wrażenie, że Kamieńczyk schodzi dostojnie w naszą stronę po trzech wielkich stopniach skalnych. Granitowe ściany są tutaj niemal pionowe, a wąwóz, do którego wpada wodospad, ma w tym miejscu tylko 4 m szerokości. Kto chociaż raz spojrzał na Wodospad Kamieńczyka, ten na długo nie zapomni tego widoku.

 

Legendarne początki

Wodospad Kamieńczyka doczekał się legendy. Mówi się, że powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć Łabudki, jednej z sióstr, zakochanej w poszukiwaczu kamieni szlachetnych - Kamieńczyku. Piękna boginka wodna oddała swojemu ukochanemu wszystkie kosztowności, by ten mógł je sprzedać i kupić lekarstwa dla chorej matki. Niestety w drodze do domu Kamieńczyk spadł ze skały i poniósł śmierć. Zrozpaczona Łabudka rzuciła się za ukochanym, ginąc w ten sam sposób. 

Istnieje też inna, bardziej prawdopodobna opowieść o pochodzeniu nazwy wodospadu. Przyjmuje się, że Wodospad Kamieńczyka przyjął nazwę od kamieni szlachetnych, które znajdowano w okolicach wodospadu. Do dzisiaj pod wodospadem znajduje się jaskinia, zwana “Złotą Jamą” pełna drogocennych minerałów. 

 

Kamieńczyk w Narnii

Niewiele osób spoza Szklarskiej Poręby wie, że Wodospad Kamieńczyka zagrał w filmie “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Twórcy tej hitowej produkcji zauroczeni bajkowym pięknem Wąwozu Kamieńczyka, postanowili nakręcić kilka scen na tle jego granitowych ścian. 

 

Niedroga droga

Wodospad Kamieńczyka położony jest w Karkonoskim Parku Narodowym. Planując wycieczkę, trzeba pamiętać, że za wejście na jego teren należy zapłacić. Aktualny cennik udostępniono na stronie internetowej parku.

 

Trasa pełna wrażeń

Malowniczą trasę do Wodospadu Kamieńczyka możemy przejść w drodze na Krucze Skały lub na Szrenicę. Do wyboru mamy kilka tras. Z naszego hotelu da się dotrzeć na miejsce, kierując się ul. Hutniczą w kierunku Osiedla Huty. Następnie należy przejść nad potokiem Kamienna i ruszyć w stronę Szosy Czeskiej, przy której znajdują się parkingi. Stamtąd do wodospadu zostaje jakieś 4 km pieszej wędrówki przez las.

 

Czerwony szlak do Wodospadu Kamieńczyka jest przyjemny.

villaromantica - Śnieżna Kotły Śnieżna Kotły czytaj więcej

Śnieżna Kotły

Śnieżne Kotły są ciekawą atrakcją turystyczną. Warto odwiedzić je o każdej porze roku, by przekonać się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

 

Śnieżne Kotły, czyli Alpy w Karkonoszach

Śnieżne Kotły w Karkonoszach to dwa spore zagłębienia w głównym grzbiecie gór. Trudno ich nie zauważyć, boz daleka przypominają solidne, owalne garnki. Znajdują się powyżej granicy wiecznego śniegu. Z trzech stron otaczają je skalne ściany, które latem swym wyglądem wzbudzają zachwyt, a zimą mrożą krew w żyłach. Na szczycie Śnieżnych Kotłów stoi budynek dawnego schroniska. Dzisiaj mieści się tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy.

Śnieżne Kotły powstały po ustąpieniu lodowca. Położone są między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Mały Śnieżny Kocioł jest głębszy, za to Wielki Śnieżny Kocioł ma znacznie wyższe i o wiele bardziej strome ściany. Na dnie jednego ze Śnieżnych Kotłów znajdują się małe jeziorka z krystalicznie czystą wodą. Niestety kąpiel w nich jest zabroniona, ponieważ zbiorniki wodne leżą na terenie ścisłego rezerwatu. Za złamanie zakazu grozi bardzo wysoki mandat.

Na Śnieżnych Kotłach panują iście alpejskie warunki. Można tu natknąć się nie tylko na wysokogórską roślinność, ale też na niesprzyjający klimat, “wieczny śnieg”, a nawet lawiny. Zdarza się, że biały puch zalega na dnie kotłów do końca lata. 

 

Skąd wzięła się nazwa Śnieżne Kotły?

Przyjęło się, że nazwa Śnieżne Kotły pochodzi od śniegu, który zalega tutaj najdłużej w całych Karkonoszach. Niekiedy na biały puch można się natknąć nawet w połowie sierpnia, idąc zielonym szlakiem po dnie Śnieżnych Kotłów. Istnieje jednak inna, mniej znana hipoteza, wedle której Śnieżne Kotły zawdzięczają swoją nazwę roślinom endemicznym rosnącym tylko w tej części Karkonoszy. Wiele z nich kwitnie na biało, więc latem miejscami można spacerować po kwiecistym, białym kobiercu.

 

Jak dostać się na Śnieżne Kotły?

Wypad na Śnieżne Kotły warto połączyć z odwiedzeniem kilku innych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Popularne trasy wiodą przez Kukułcze Skały, Schronisko pod Łabskim Szczytem albo nieopodal Wodospadu Kamieńczyka do Hali Szrenickiej czy też na Szrenicę i Twarożnik. Po drodze na pewno nie zabraknie widoków zapierających dech w piersiach. 

Najbardziej malownicze drogi na Śnieżne Kotły prowadzą ze Szklarskiej Poręby. Wędrówkę możemy rozpocząć z hotelu Villa Romantica. Najkrótsza i najszybsza trasa wiedzie niebieskim szlakiem do centrum miasta, a następnie żółtym szlakiem. Wrócić można tą samą trasą. Cała wyprawa powinna zająć co najmniej 4 godziny, a dystans, jaki pokonamy, nie przekroczy 20 km w jedną stronę.

 

Maszerując na Śnieżne Kotły przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego. Wstęp na jego teren jest płatny. Musimy pamiętać o uiszczeniu niewielkiej opłaty za wejście na szlak, który doprowadzi nas do celu. Aktualny cennik udostępniono na stronie internetowe parku.

PFR

Hotel - Villa Romantica

ul. Partyzantów 8 58-580 Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie tel. 75 717 2676, fax. 75 717 4677, email: