Ceny i Rezerwacja

3 dni, od 710 zł/os Przyjaciółki w SPA Wszystkie Pakiety Sprawdź
Zasubskrybuj Newsletter

Chybotek

Chybotek

W Karkonoszach nie można się nudzić. Jednego dnia możesz wybrać się nad Wodospad Kamieńczyka albo na Śnieżne Kotły, drugiego podziwiać Zakręt Śmierci, a kolejnego pohuśtać się na Chybotku. 

 

Największa huśtawka w Karkonoszach

Chociaż droga nad Wodospad Kamieńczyka nie jest najkrótsza, warto ją wybrać. Jedną z jej atrakcji jest zespół granitowych bloków skalnych, położonych na wysokości ponad
550 m n.p.m. Największy z głazów zwany “Chybotkiem”, ma około czterech metrów średnicy i waży kilkadziesiąt ton. Kiedy się na nim stanie można go rozkołysać. 

Ta największa huśtawka w Karkonoszach jest niemałą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Wycieczki szkolne często zatrzymują się przy Chybotku i próbują wprawić go w ruch. Mimo że wielki głaz wsparty jest tylko w dwóch miejscach, nie tak łatwo go poruszyć - wymaga to trochę siły i precyzji. Z tym miejscem związanych jest też kilka opowieści.

 

Strażnik skarbu

 

Chociaż na pierwszy rzut oka Chybotek jest najzwyklejszą skałą, jednak istnieje kilka legend, które przypisują mu magiczne właściwości. Najpopularniejsza z nich to historia o Duchu Gór, czyli Karkonoszu zwanym też “Liczyrzepą”. Zgodnie z tym przekazem, władca Karkonoszy zamknął Chybotkiem wejście do jaskini pełnej skarbów. Podobno jest sposób, by dostać się do posiadłości Ducha Gór - wystarczy odpowiednio rozhuśtać Chybotka, a drzwi do skarbca zostaną otwarte. Spróbuj, może Tobie się to uda!

Hotel - Villa Romantica

ul. Partyzantów 8 58-580 Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie tel. 75 717 2676, fax. 75 717 4677, email: